Miss Ivona
Profesor engleskog jezika i književnosti
Redovni časovi
Moto
"Reci mi, zaboraviću. Pokaži mi, upamtiću. Uključi me, razumeću."
Ovo je glavni moto kojeg se svaki nastavnik treba pridržavati u radu sa učenicima. Umesto da predajem ex catedra i objašnjavam i pokazujem, radije omogućavam učenicima da sami dolaze do zaključaka. Sam proces dolaženja do otkrića ume da potraje, ali je on nužan ukoliko želimo da stečena znanja traju dugo.
AKTIVNA NASTAVA
Sve aktivnosti prilagođavam tako da omogućavaju aktivnu participaciju svih učenika u isto vreme. Imam dragocenih 90 minuta nedeljno i treba ih iskoristiti tako da svaki učenik pojedinačno bude maksimalno aktivan za to vreme. Teško, ali ne i nedostižno.
V.A.K.
Prilikom osmišljavanja aktivnosti, uvek uzimam u obzir različite stilove učenja. Prema VAK teoriji, jednu aktivnost treba prilagoditi tako da vizuelni vide, auditivni čuju, kinestete rade, tj. prezentovati novo gradivo kroz kombinaciju slike, ritma, melodije i pokreta i na taj način odgovoriti na različite potrebe učenika.
INDUKTIVNA METODA
Najčešće dajem prednost induktivnoj metodi nasuprot deduktivnoj. Umesto da, na primer, diktiram gramatička pravila i slepo pratim vežbanja u udžbeniku, radije pružam učenicima mogućnost da sami dođu do zaključaka i primene pravila na sopstvenim primerima kroz kontekst. Na taj način, stečena znanja su trajnija, a motivisanost veća.
LATERALNO MIŠLJENJE
Naši omiljeni časovi su oni na kojima radimo aktivnosti u kojima od dece tražim da misle - kreativno (divergentno) i kritički (konvergentno).
Nikada se ne zaustavljamo na pukoj reprodukciji naučenog (učenje napamet), već sve što su naučili moraju da primene u drugačijem kontekstu i na način na koji su oni odabrali. Moraju da stvaraju. da nadmaše sami sebe, da ostave trag.
VEŠTINE ZA 21. VEK
Odavno je jezik prestao da se uči samo radi jezika i više nije krajnji cilj. Sada je postao sredstvo pomoću kojeg se ostvaruju viši ciljevi, a to je razvijanje veština za 21. vek: komunikacija, saradnja, kreativnost, kritičko mišljenje. Tekstove u udžbeniku koristim kao polaznu tačku za dalje stvaranje sa učenicima. Sve teme su u skladu sa interesovanjima učenika na određenom uzrastu i postavljaju mnoga društvena i moralna pitanja na koja treba odgovoriti pomoću stranog jezika.